Biografie skupiny ABBA


Kdy to začalo?
ABBA se poprvé sešla v listopadu 1970, aby udělala kabaretní reklamu v Gothenburgské kavárně, což Björn nazývá low point (nízký bod) jejich kariéry. Nebyla příliš úspěšná a to je odradilo od dělání čehokoli jiného po příštích pár let. Avšak když Björn a Benny jezdili na turné, často brávali Agnethu a Fridu s sebou. Toho času se Agnetha chtěla vdát za Björna a Frida chodila s Bennym. To Agnethu a Fridu přimělo zpívat vokály v různých písních B&B. První byla Hej Gamle Man (1970).

Znovu spolu
Roku 1972 se znovu rozhodli být čtveřicí a nahráli píseň People Need Love, která se dostala mezi nejlepších deset ve švédských hitparádách. Nebyli zcela přesvědčeni až do roku 1973, kdy se rozhodli vstoupit do soutěže Eurovision Song Contest. Pro tento rok si vybrali písničku Ring Ring, avšak díky použitému systému se jim nepodařilo vyhrát konkurz ve Švédsku a na Eurovision se vůbec nedostali. To zcela vyvolalo pobouření a v důsledku se změnil systém hodnocení. ABBA se o totéž znovu pokusila roku 1974.

ABBA vítězí Eurovision Song Contest
Tentokrát zpívali píseň Waterloo, sklidili obrovský úspěch ve švédských soutěžích a odjeli na Eurovision Song Contest do Brightonu (Velká Británie). V textu připodobnili Napoleonovu kapitulaci k dívčí romantické ,,kapitulaci'' svému milenci a navíc zde velmi zapůsobili, když přesvědčili Sven-Olafa Waldoffa - dirigenta orchestru, aby si vzal typický Napoleonův klobouk. Dobrá píseň, netypické kostýmy a dirigentův klobouk - to vše zapůsobilo nejen na diváky, ale i na porotu, a tak se ABBA stala vítězem ročníku 1974 soutěže Eurovision Song Contest.
Pouze dva týdny stačily na to, aby se písnička stala číslem jedna ve Velké Británii, dokonce dosáhla top ten v Americe, což bylo do té doby neslýchané pro vítěze Eurovision. Od té doby byla již ABBA poměrně úspěšná na Evropském kontinentu, avšak Velká Británie byla tvrdším oříškem k rozlousknutí a USA ještě tvrdším. To díky Britskému pohledu na vítěze Eurovision, což odsoudilo již několik pop skupin k okamžitému zapomnění. Zdálo se, že se to bude týkat i skupiny ABBA. Když totiž byla znovu vydána píseň Ring Ring, dosáhla pouze 32. pozice na pop žebříčku (v červenci 1974). Pak se píseň So Long vůbec nedostala do hitparády a písničce I Do, I Do, I Do, I Do, I Do trvalo šest měsíců, aby dosáhla 38. pozice.

Vzestup
Avšak v září 1975 se vše změnilo, když byla vydána píseň S.O.S. a hned dosáhla 7. místa - začali být úspěšní. Dokázali, že to není náhoda, když Mamma Mia dosáhla 1. místa v lednu 1976 a sesadila tak Bohemian Rhapsody od skupiny Queen (která setrvávala na prvním místě neuvěřitelných 9 týdnů). Posléze album pojmenované ABBA dosáhlo 11. místa. V dubnu 1976 ABBA vzlétla s písničkou Fernando, která se dostala přímo na první místo a setrvala tam pět týdnů a album Greatest Hits zůstalo mezi nejlepšími 40 alby více než 250 týdnů, a to po 11 týdnů na první pozici! Album se stalo třetí nejlépe prodávanou kompilací 70. let. Úspěchy rostly a rostly s Dancing Queen dosahujícím 1. místa po šest týdnů a 1. místa jeden týden v Americe, album Arrival dosahující nejlepších míst po více než devět týdnů. Money, Money, Money byla drobná výjimka - dosáhla ,,pouze'' 3. místa. Poté následovala ještě další tři 1. místa.

Rozvod a svatba
To vše si vybralo svou daň na skupině, neboť v prosinci 1978 Agnetha a Björn požádali o rozvod, přestože se v tutéž dobu Frida a Benny vzali! Ačkoliv 1. místa od té doby nedosahovali, všechny jejich hity dosáhly na nejlepší ,,pětku'' (top 5). V dubnu 1980 se vrátili na nejlepší pozici s písní The Winner Takes It All, o níž se říká, že je autobiografická, i když skupina to popírá. Posledním nejlepším hitem (number 1) byla píseň Super Trouper v listopadu 1980, která zůstala na 1. pozici tři týdny. Jejich alba si vedla nesmírně dobře - zůstávala na 1. místě přes pět týdnů, někdy i více.

Další rozvod, rozpad skupiny
Roku 1981 to s nimi začalo jít dramaticky z kopce, když se Frida a Benny rozvedli a Björn si vzal Lenu Kallersjö. Jejich poslední původní album The Visitors zplodilo pouze jeden top 5 hit - One Of Us a píseň Head Over Heels dosáhla pouze nejlepší třicítky. Ke konci roku 1982 se dva jejich zbývající singly (The Day Before You Came a Under Attack) dostaly pouze na spodek Top 40 ve Velké Británii. Vztahy mezi členy skupiny byly napjaté a skončily roku 1983. Na Vánoce téhož roku byl vydán singl Thank You For The Music a v hitparádě dosahoval 35. místa po více než pět týdnů.

Renesance
Uprostřed 80. let se kolem skupiny vše utišilo a ABBA byla prakticky zapomenuta. V roce 1992 však nastalo obrození díky skupině Erasure a jejich ABBA-Esque EP, které dosáhlo 1. místa v hitparádách. To vedlo k vydání alba ABBA Gold, které se okamžitě dostalo v žebříčku nejlepších alb na 1. pozici a prodaly se 4 milióny kopií pouze ve Velké Británii! Roku 1993 album More ABBA Gold (obsahující hity jako Summer Night City, Ring Ring, ...) dosáhlo 14. místa, a pak roku 1994 byla vydána sada čtyř CD Thank You For The Music. Posledně jmenované album obsahuje několik dosud nezveřejněných písní pod názvem Undeleted. Od té doby vyšlo ještě nejméně pět dalších kompilací nejúspěšnějších písniček (Gold Ballads, The Music Still Goes On, Master Series a Forever Gold).


Hlavní ABBA stránka

Tom HUDEC, Tom=zavináč=ABBA-tečka-cz, Poslední úprava: 5. únor 2006


To je vše, přátelé!